Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Práca na SZČO, príspevky aj odvody. Aké zmeny platia od januára pre športovcov

07.01.2020, 09:30 | Miroslav Homola | © 2020 News and Media Holding

Nový rok priniesol zmeny športovým reprezentantom aj profesionálnym hráčom v kolektívnych športoch. Po novom si napríklad futbalista môže vybrať, či chce hrať za svoj klub ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Zmenili sa aj podmienky nároku na príspevok za medailu či sociálne poistenie športovcov.

  • Tlačiť
  • 0

Od začiatku januára tohto roka Sociálna poisťovňa už nepriznáva reprezentačným športovcom príspevky za zisk medaily. Športovci, ktorí ju získali z olympiády, paralympiády alebo deaflympiády, môžu po novom žiadať o príspevok len ministerstvo školstva.

Neprehliadnite

Ak o príspevok na ministerstve požiada športovec, ktorý ho už teraz poberá zo Sociálnej poisťovne. Tá mu ho automaticky zoberie a začne ho vyplácať rezort školstva. Novinka platí len pre nové žiadosti, súčasný poberatelia môžu naďalej dostávať príspevok z poisťovne a nepodnikať žiadne kroky.

Profesionálny športovec ako SZČO

Parlamentom nakoniec prešiel aj návrh poslancov SNS Dušana Tittela a Tibora Jančulu na zmeny v zákone o športe. Poslanci v minulosti pôsobili vo futbalovej reprezentácii a návrh predložili s úmyslom zmeniť postavenie profesionálneho športovca v kolektívnom športe voči zamestnávateľovi.

Až doteraz mohli profesionálni športovci v kolektívnych športoch hrať len ako zamestnanci svojho klubu. Od 1. februára 2020 si však môžu napríklad futbalisti či hokejisti vybrať, či budú za svoj klub hrať ako zamestnanci na základe zmluvy o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy futbal, podnikanie, šport, SZČO

Diskusia (0 reakcií)