Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zvolebnieva sa: Po rokoch zvyšujú materské

18.08.2015, 15:20 | Zuzana Kollárová | © 2015 News and Media Holding

Od januára by sa mala zvýšiť dávka, ktorú matky dostávajú na materskej. V utorok legislatívna rada vlády posudzovala novelu sociálneho poistenia, ktorá s tým počíta.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

materská

„Z dôvodu zlepšenia sociálnej a najmä finančnej situácie rodín s deťmi sa navrhuje zvýšiť materské zo súčasných 65 % denného vymeriavacieho základu až na 70 %,“ odôvodňuje zvýšenie rezort práce. Chce tým podporiť rodičov detí, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a boli nemocensky poistení.

Výška materského sa od januára automaticky upraví aj tým matkám, ktoré začali poberať materské pred 1. januárom 2016 a poberajú ho aj po 31. decembri 2015. Nebudú teda musieť o vyššiu dávku žiadať.

Koľko je to 5 percent

Zvýšenie materského je súčasťou druhého sociálneho balíčka, ktorý premiér Robert Fico predstavil 8. augusta. Nejde o revolučnú novinku tejto vlády. Zvyšovanie tejto základnej materskej dávky presadzovala už vláda Ivety Radičovej v roku 2010. Chcela ju zvyšovať postupne a tak, aby v roku 2014 bola na úrovni 75 percent hrubej mzdy. Plánovala tiež jej predĺženie na 52 týždňov.

Materské je dávka nemocenského poistenia. Aby ju matka mohla dostať, musela byť za posledné dva roky pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. Vypláca ju Sociálna poisťovňa 34 týždňov. Osamelé matky a matky dvojičiek môžu poberať materské dlhšie (37 až 43 týždňov).

Dĺžka poberania materskej dávky sa od roku 2011 neposunula ani o týždeň. Padol aj zámer zvyšovať ju o 5 % každý rok a predlžovať aj dobu jej poberania.

„Materskú dávku zvyšujeme na 70 percent. Naším cieľom je ísť budúci rok až na 75 percent,“ povedal premiér pri predkladaní návrhu.

Koľko dostávajú matky dnes

Mamičky v súčasnosti dostávajú počas materskej len 65 percent z ich hrubých zárobkov počas uplynulého roku. O výške materského rozhoduje váš denný vymeriavací základ. Ten si vypočítate podľa vašej hrubej mzdy. Ak pôjdete na materskú dovolenku tento rok, rozhoduje váš hrubý príjem za 12 mesiacov predchádzajúceho roka. Ten musíte vydeliť 365 dňami. Takto sa dozviete výšku svojho denného základu. Z neho potom vypočítate 65 % (od nového roku 70 %). Takto zistíte výšku vášho materského na jeden deň. Sumu potom vynásobíte počtom dní v mesiaci.

V zákone je však nastavená horná hranica vymeriavacieho základu. Ak by napríklad žena zarábala 2 100 eur, na materskej v súčasnosti nedostane 1 365 eur, ale len 819 eur (pri 31-dňovom mesiaci). Od januára by maximálne mohla dostať 918,20 eura. Toľko by mali dostávať matky, ktoré mali mesačný hrubý plat 1 287 eur a viac.

Opozícia pokladá návrhy v sociálnom balíčku za nesystémové a príliš drahé. Avizuje, že niektoré by prehodnotila. S návrhmi prichádzajú aj mimoparlamentné strany. Napríklad strana Šanca navrhuje postupné predlžovanie a zvyšovanie materskej do roku 2020 na úroveň čistej mzdy matky pred odchodom na materskú, a to až do výšky 1,5-násobku priemernej mzdy. Maximálna materská by tak už v roku 2016 vzrástla o 100 eur a predĺžila sa o tri týždne. Rodičovský balíček predloží táto strana do parlamentu cez svojho podpredsedu Viliama Novotného pri prerokovávaní novely sociálneho poistenia už na septembrovej schôdzi.

Slovenský luxus

Odborníci na sociálne poistenie často poukazujú na to, že dlhšia materská u nás môže byť pre matky skôr problémom ako výhodou. Upozorňujú na to, že naše dávky počas tohto obdobia patria v EÚ k tým najnižším.

V súčasnosti môžu byť matky doma s dieťaťom tri roky. Z toho 34 týždňov poberajú materské. Dostáva ho vyše 24-tisíc matiek a jeho priemerná výška nie je ani 430 eur. Po 34 týždňoch (do troch rokov dieťaťa) dostávajú rodičovský príspevok 203,20 eura.

V mnohých krajinách majú matky platenú materskú len 14 alebo 16 týždňov (priemer je 18), ale počas nich dostávajú 100 percent z ich predchádzajúcej mzdy.

Takto je to napríklad v susednom Rakúsku, Poľsku, ale aj v Nemecku, Španielsku, Luxembursku, Portugalsku, Holandsku, Nórsku či Dánsku. Najsociálnejší systém platí v Nórsku. Nórka môže byť na základnej materskej dovolenke 46 až 52 týždňov. Prvých 46 týždňov dostáva sto percent zo svojho platu a počas zostávajúcich týždňov 80 percent z platu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy materská