Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Svet začína veriť expertom, ale dôvera v politikov je stále najnižšia

Svet začína veriť expertom, ale dôvera v politikov je stále najnižšia

23. január 2017 - Neveríme vláde, úradom, médiám, neveríme podnikateľom ani neziskovým organizáciám. Celosvetovo je 51 percent bežných smrteľníkov presvedčených, že „systém“ nefunguje, vyplýva to z najnovších dát agentúry Edelman. Tá zverejňuje výsledky prieskumu dôvery vo svete každý rok a vychádzajú z odpovedí 33-tisíc ľudí v 28 krajinách sveta. Bohužiaľ, Slovensko do prieskumu nezaradili.

Pozitívnym trendom prieskumu je, že dôvera ľudí smerom k expertom po rokoch opäť rastie. Ľudia začali dôverovať akademickým odborníkom, technickým expertom, šéfom firiem (CEO), ale dokonca aj finančným analytikom, ktorým reputáciu poškodila finančná kríza. Naopak, najväčší prepad zasiahla dôvera „voči ľuďom ako my“. Súvisí to čiastočne s rozmachom sociálnych sietí, ktorým ľudia dôverujú po kauzách fake news a botov (automatizované systémy, ktoré neovláda človek) na Twitteri čoraz menej.

Kým pred rokom informáciám na sociálnych platformách verilo 53 percent, najnovšie čísla hovoria o 51 percentách. Na druhej strane, za posledný rok najväčší nárast dôvery získali u verejnosti tradičné médiá, ktorým verí 59 percent populácie (pred rokom to bolo 54 percent). Pred tým, ako sa novinári začnú potľapkávať po pleciach, je nutné zdôrazniť, že samotní novinári sú druhou najmenej dôveryhodnou profesiou v očiach verejnosti. Verí im stále len 39 percent verejnosti (pred rokom dokonca len 27 percent). Za nimi skončili horšie už len politici a úradníci.

Zdroj: Youtube