Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Antikoncepčná aplikácia čelí sťažnostiam. Desiatky žien otehotneli

Antikoncepčná aplikácia čelí sťažnostiam. Desiatky žien otehotneli

17. január 2017 - Natural Cycles je aplikácia, ktorá pomocou biometrických údajov dokáže vyčítať plodné a neplodné dni v ženskom menštruačnom cykle. Vlani bola dokonca certifikovaná Európskou Úniou ako spôsob antikoncepcie. Pred pár dňami sa objavili vážne komplikácie, ktoré môžu pokaziť jej povesť.

Autori aplikácie deklarovali, že aplikácia má oveľa pokročilejší algoritmus, ktorý pracuje okrem iného aj s pravidelným meraním teploty. V klinických štúdiách vykazovala rovnakú spoľahlivosť ako antikoncepčné tabletky. Krátko po jej vydaní ju začalo používalo 300-tisíc žien vo 161 krajinách.

Švédske noviny SVT priniesli správu, že najmenej 37 žien vďaka nespoľahlivosti aplikácie otehotnelo a aplikáciu teraz skúma Švédska lieková agentúra. Na pochybenie aplikácie upozornila štokholmská nemocnica, kde pacientky absolvovali potrat. Spoločnosť Natural Cycles sama začala interné vyšetrovanie a vydala vyhlásenie: „Žiadna antikoncepcia nie je stopercentne spoľahlivá a nežiaduce otehotnenie je riziko, ktoré tu bude vždy. Garantujeme spoľahlivosť našej antikoncepcie na 93 percent,“ reagovala.

Zdroj: Facebook / Natural Cycles