Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Dve tretiny ľudí začnú po prvej cigarete fajčiť pravidelne

Dve tretiny ľudí začnú po prvej cigarete fajčiť pravidelne

15. január 2018 - Takmer 69 percent ľudí, ktorí vyskúšali, ako chutí cigareta, sa stalo pravidelnými fajčiarmi. Vyplýva to z analýzy globálneho výskumu. Jeho autori preto upozorňujú na dôležitosť prevencie. Vedecká práca, ktorú zverejnil odborný časopis Nicotine and Tobacco Research, vychádza z analýzy ôsmich prieskumov z USA, Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu uskutočnených od roku 2000 do súčasnosti.

Celkovo sa podarilo získať odpovede 216-tisíc respondentov. V rôznych výskumoch odpovedali odlišne. To, že začali dlhodobo fajčiť po prvej cigarete, priznalo 50 až 82 percent ľudí. Priemerne takto zareagovalo 68,9 opýtaných.

Vedci sa snažili zistiť, či tieto odpovede nemohli byť ovplyvnené inými faktormi. Napríklad tým, že fajčiari v takýchto anketách odpovedajú s menšou ústretovosťou, prípadne zatajujú alebo preháňajú. Tieto obavy sa nepotvrdili. Autori napriek tomu zdôrazňujú, že výskumy sú založené len na odpovediach, ktoré nebolo možné nezávislo potvrdiť či vyvrátiť. Výsledky práce sú teda stále len odhadom, no napriek tomu ide o vysoké percento.

Zdroj: flickr.com / GH Cheng | cc