Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Falošné správy sú problém, ale ich vplyv je relatívne malý

Falošné správy sú problém, ale ich vplyv je relatívne malý

8. január 2018 - Trio vedcov z americkej Princetonskej univerzity, Dartmouth College a University of Exeter analyzovalo aktivitu na internete u 2 525 Američanov. Tí pod zárukou anonymity poskytli históriu svojich prehliadačov. Dáta pokrývali niekoľko týždňov pred a po prezidentských voľbách v USA a autori štúdie z nich mohli zistiť, aký typ ľudí číta falošné správy a akým spôsobom sa k nim dostali. Zistili, že k falošnej správe sa dostal jeden zo štyroch Američanov, ale dopad bol relatívne malý. Aj najväčší konzumenti fake news totiž čítajú oveľa viac článkov renomovaných médií.

Štúdia ukázala, že najčastejším prostriedkom ako sa k falošným správam ľudia dostali bola sociálna sieť Facebook. Zároveň bola pravdepodobnosť návštevy dezinformačného webu oveľa vyššia u osôb starších ako 60 rokov než u mladej generácie. Približne 65 percent návštev dezinformačných webov tvorila najkonzervatívnejšia desatina respondentov zo skúmanej skupiny. U stúpencov Donalda Trumpa bola pritom trikrát väčšia pravdepodobnosť, že navštívi web s falošnými správami než u prívržencov Hillary Clintonovej.

Zo získaných dát nebolo možné zistiť, aký účinok falošné správy na dobrovoľníkov mali. Fake news totiž tvorili len malé percento všetkého sledovaného spravodajského obsahu. Aj najskalnejší konzervatívci počas piatich týždňov zhliadli v priemerne len päť falošných správ. Celkovo takýto obsah tvoril u stúpencov H. Clintonovej jedno percento, u stúpencov súčasného prezidenta šesť percent.

Zdroj: SITA / AP