Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Čína spustila záchodovú revolúciu. Chce budovať a čistiť toalety

Čína spustila záchodovú revolúciu. Chce budovať a čistiť toalety

12. december 2017 - Čínska komunistická strana spustila revolúciu, ktorá sa týka hygieny verejných toaliet. Pred troma rokmi nariadila systematicky vyčistiť verejné „wecká“. Do roku 2020 chce vybudovať a zmodernizovať ďalších 64-tisíc toaliet, tvrdí týždenník The Economist.

Problémom, ktorý si vláda uvedomuje, je rastúca stredná vrstva obyvateľstva, ktorá po Číne cestuje. Čím ďalej je menej ochotná tolerovať stav verejných toaliet, ktoré sú špinavé aj vo veľkých mestách. Na vidieku zasa záchody chýbajú. Z drevených záchodových mís, ktoré v Číne nemusia byť skryté a často nie sú ani v uzavretých miestnostiach, vychádza odporný zápach. Splachovací záchod predstavuje stále luxus, rovnako ako mydlo na umytie rúk predovšetkým v nemocniciach, kde je to nutné.

Za niekoľko desaťročí urobila v oblasti hygieny Čína obrovský pokrok, keďže len dve percentá obyvateľov nemá prístup k toalete a vykonáva ju do krovia. V súčasnosti majú prístup k toalete tri štvrtiny Číňanov, v roku 2000 to boli len dve tretiny.

Zdroj: flickr.com / Samuel Poon | cc