Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Vystupovanie z lietadla je pomalé. Vedci našli lepší spôsob

Vystupovanie z lietadla je pomalé. Vedci našli lepší spôsob

29. november 2017 - Zažil to asi každý, kto cestoval lietadlom. Stiesnené podmienky spôsobujú, že vystúpiť z lietadla je niekedy obrovský problém. Každý sa snaží zobrať príručnú batožinu z priestorov nad hlavou čím skôr a nakoniec čaká desať či 15 minút, kým sa vôbec dostane von z lietadla. Ľudia si zavadzajú a vystupovanie je veľký chaos.

Trom vedcom z Northwestern University po bohatých skúsenostiach s lietaním po USA došla trpezlivosť. Napísali vedeckú štúdiu, ktorá cez počítačovú simuláciu našla lepší a efektívnejší spôsob vystupovania z lietadla. Bežne totiž cestujúci vystupujú tak, že sa najprv vyprázdňujú rady miest, ktoré sú najbližšie k východu.

To znamená, že vystúpi pasažier, ktorý sedí pri uličke v prvom rade, potom vystúpi ten, kto sedí v strede prvého radu a nakoniec sediaci pri okne. Kým sa rad vyprázdni, ostatní, ktorí sedeli ďalej od východu, trpezlivo čakajú. Vedci ale prišli na to, že lepším spôsobom je, aby sa lietadlo nevyprázdňovalo po radoch, ale uličkách. To znamená, že najprv vystúpia všetci, ktorí sedia pri uličkách bez ohľadu na číslo radu, následne pasažieri sediaci v strede a nakoniec tí, ktorí sedeli pri okne. Ide síce len o simuláciu, ale v priemere sa tak lietadlo vyprázdni o 35 percent rýchlejšie ako v prípade chaotického vystupovania po radoch. Časová úspora vzniká už len tým, že pri braní batožiny z odkladacích priestorov si nikto nezavadzia.

Zdroj: flickr.com / Nate Steiner | cc