Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Na Slovensku minieme toľko elektriny, ako sa spotrebuje na ťažbu bitcoinu

Na Slovensku minieme toľko elektriny, ako sa spotrebuje na ťažbu bitcoinu

27. november 2017 - Cena virtuálnej meny bitcoin trhá rekordy a blíži sa k psychologickej hranici 10-tisíc dolárov. Zároveň ale citeľne stúpa energetická náročnosť bitcoinu. Odhaduje sa, že ročne sa na ťažbu bitcoinu spotrebuje viac ako 29,05 TWh elektrickej energie, pričom toto číslo stále stúpa. Od leta sa spotreba bitcoinu zdvojnásobila.

V súčasnosti spotrebuje 0,13 percenta celosvetovej spotreby elektriny a dosahuje úrovne, ktoré prekonali spotreby 159 jednotlivých krajín sveta. Len tri africké krajiny majú vyššiu spotrebu ako bitcoin: Južná Afrika, Egypt a Alžírsko. Spomedzi tých európskych virtuálna mena prekonáva napríklad elektrickú spotrebu Írska, Chorvátska, pobaltských krajín, Maďarska či Slovenska.

Celková spotreba elektriny na Slovensku vlani prekročila 30 TWh. Zároveň sme vyrobili 27,4 TWh elektriny, čo je podstatne menej ako potreba bitcoinu. Ak by ťažiari bitcoinu založili svoj vlastný autonómny štát, z hľadiska celkovej spotreby elektrickej energie by sa celosvetovo zaradili na 61. miesto.

Zdroj: Power Compare