Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Kampaň varuje pred autonómnymi zbraňami v drsnom filme

Kampaň varuje pred autonómnymi zbraňami v drsnom filme

24. november 2017 - Organizácia Campaign to Stop Killer Robots publikovala šokujúci krátky film, ktorý ukazuje, aká hrozná budúcnosť nás čaká. Drony ovládané umelou inteligenciou v ňom s presnosťou likvidujú tisíce nič netušiacich obetí. Film s názvom „Slaughterbots“ začína prednáškou vývojára, ktorý zavádza novú technológiu. Hovorí, že drony dokážu reagovať 100-krát rýchlejšie než človek. Majú kamery, snímače rozpoznávania tváre, špeciálne senzory a vo vnútri drobné výbušniny. Dokážu vypátrať obete na základe pohlavia, veku či rasy a slúžia ako náboj.

Krátky film je posledným pokusom aktivistov a zainteresovaných vedcov upozorniť na nebezpečenstvo vývoja autonómnych zbraní, ktoré môžu strieľať na ciele bez ľudského dozoru, ak padnú do nesprávnych rúk. „Technológia znázornená vo filme je integráciou už existujúcich možností. Nie je to sci-fi. V skutočnosti sa dá oveľa ľahšie dosiahnuť ako samoriadiace autá, ktoré vyžadujú oveľa vyššie štandardy,“ povedal expert na umelú inteligenciu Stuart Russell z University of California v Berkeley.

Campaign to Stop Killer Robots požaduje, aby OSN prijala legislatívu, ktorá zakazuje vývoj tohto typu umelej inteligencie. Potrebnými technológiami už ľudstvo disponuje – stačí ich minimalizovať, aby sa vmestili do dronu. Už v lete 116 poprední experti na pokročilé technológie, vrátane miliardára a vizionára Elona Muska, vyzvali v liste OSN, aby konečne konala. Skúste si pozrieť tento film nižšie.

Zdroj: Slaughterbots