Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Obežná dráha Zeme je plná odpadu. Produkuje ho USA a Rusko

Obežná dráha Zeme je plná odpadu. Produkuje ho USA a Rusko

23. november 2017 - V okolí našej planéty sa pohybujú tisícky kusov odpadu. Haraburdy, ktoré vytvoril človek, tvoria až 95 percent objektov krúžiacich okolo Zeme. Ide napríklad o pozostatky rakiet, stratené náradie astronautov, pokazené satelity či vesmírne stanice, ktoré už dávno nefungujú.

Podľa European Space Agency sa na obežnej dráhe v súčasnosti nachádza približne 170 miliónov úlomkov väčších ako jeden milimeter. Tieto predmety sú nebezpečné, pretože ak do seba narazia, vznikajú nové úlomky. Vesmírny odpad sa podľa portálu Business Insider pohybuje rýchlosťou desiatok tisíc kilometrov za hodinu.

Za drvivú väčšinu znečistenia môžu tri krajiny – Rusko (Sovietsky zväz), USA a Čína. Počet kusov odpadu Američanov, ktorý eviduje web Space-Track.org, je 3 999 kusov, v prípade Rusov 3 961. Tí majú celkovo vo vesmíre 6500 objektov, Američania 6 211 a Čína okolo 3 800. Letecký inžinier Bill Ailor preto nástojí na tom, aby sa krajiny dohodli na zbere vesmírneho odpadu. Ak sa situácia nezmení, v budúcnosti bude naša obežná dráha odpadom zamorená a bude vážne ohrozovať satelity.

Zdroj: NASA