Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Internetoví trollovia ohrozujú demokraciu v každej druhej krajine

Internetoví trollovia ohrozujú demokraciu v každej druhej krajine

15. november 2017 - Manipulácia na internete pred voľbami nie je ani zďaleka iba doménou Ruska. Americká neziskovka Freedom House urobila prieskum a zistila, že rôzne formy ovplyvňovania volebnej kampane používa najmenej 30 krajín (aj keď väčšinou vo vnútri vlastných hraníc).

Neziskovka sa celkovo pozrela na 65 krajín (v prieskume nebolo zahrnuté Slovensko), teda každá druhá krajina používa praktiky trollov. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte napríklad platí 10 dolárov denne dobrovoľníkom za to, že prevádzkujú falošné účty na sociálnych sieťach, ktoré podporujú jeho politiku. Turecká vládna strana si najala hneď 6-tisíc ľudí, ktorí zasa ovplyvňujú internetové diskusie. V Sudáne sú do akcie zapojené tajné služby, ktoré zakladajú falošné účty, na ktorých kritizujú a ohovárajú novinárov a podporujú vládnu politiku.

Freedom House prieskum vykonáva od roku 2009 a ešte pred rokom narazil len na 23 krajín prevádzkujúcich takzvaný astroturfing. „Dopady týchto rýchlo sa šíriacich techník na demokraciu a občianske hnutia sú potenciálne zničujúce,“ cituje Respekt.cz neziskovku.

Zdroj: flickr.com / The People Speak! | cc