Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Samojazdiaci autobus mal nehodu hneď v prvý deň prevádzky

Samojazdiaci autobus mal nehodu hneď v prvý deň prevádzky

10. november 2017 - Slávnostné spustenie samojazdiaceho autobusu v Las Vegas neskončilo podľa očakávaní. Stačili len dve hodiny v ostrej prevádzke a autobus mal haváriu. Prekvapivo ju nespôsobil autobus, ale nepozorný vodič kamiónu. K nehode by ale podľa cestujúcich nedošlo, ak by autobus jednoducho cúvol.

Autobus sa podľa predstaviteľov mesta zachoval správne - rozoznal prekážku a včas zabrzdil, keď kamión cúval. Potom ale zostal stáť na mieste. Osem cestujúcich, ktorí boli práve na palube, tak len bezbranne sledovali, ako do nich kamión nabúral. Nikomu sa nič nestalo. „Myslím, že autobus potrebuje trochu vylepšiť. Mohol by mať napríklad klaksón, aby niekto v prípade hroziacej nehody mohol zatrúbiť. Je tiež potrebné, aby vedel cúvať, inak ale neurobil nič zlé,“ povedala jedna z cestujúcich Jenny Wongová.

Maličký autobus pre 15 pasažierov dodal do Vegas francúzsky startup Navya, ktorá technológiu testuje aj v Londýne. Autobus má päť metrov a batériu LifeP04, ktorá vydrží v prevádzke deväť hodín. Autobus používa navigáciu GPS a elektronické senzory zabraňujúce tomu, aby nevyšiel na obrubník. Hoci vozidlo vyvinie maximálnu rýchlosť 45 kilometrov za hodinu, bežne sa ním jazdí o polovicu pomalšie.

Vývoju samojazdiacich áut a príslušných technológií sa venuje množstvo firiem vrátane Google či Tesly. V minulosti sa už stali podobné nehody. Pri incidente modelu Tesla S, ktorý mal zapnuté autonómne funkcie, zomrel pred rokom človek. Auto podľa vyšetrovateľov šlo nepovolenou rýchlosťou.

Zdroj: SITA / AP