Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Po takmer storočí v New Yorku zrušili zákon, ktorý zakazoval v kluboch tancovať

Po takmer storočí v New Yorku zrušili zákon, ktorý zakazoval v kluboch tancovať

8. november 2017 - Od roku 1926 platil v New Yorku takzvaný „no dance“ zákon. Ten podnikom a nočným barom zakazoval, aby v ich priestoroch tancovali viac než traja ľudia. Pokiaľ si manažér podniku prial usporiadať diskotéky a tancovačky, musel mesto požiadať o špeciálnu licenciu. Prejsť musel celou byrokratickou mašinériou a licencia nebola lacná záležitosť. Z tohto dôvodu z 25-tisíc podnikov v New Yorku má kabaretnú licenciu len 97 z nich.

Zákon bol známy hlavne ako nástroj tlaku na kluby v Harleme, ktorým mesto chcelo dosiahnuť, aby v kluboch nedochádzalo k medzirasovému miešaniu. V 80. rokoch a po útokoch 11. septembra 2001 slúžil zákon ako zámienka k policajným raziám. Bývalý starosta Rudy Giuliani zvýšil presadzovanie kabaretného zákona v 90. rokoch, aby zabránil rastúcej popularite raves a elektronickej tanečnej hudby. Zrušením zákona sa zaoberalo niekoľko generácií newyorských hudobníkov - od Billie Holidaya, Franka Sinatru až po Raya Charlesa.

Súčasný starosta mesta Bill de Blasio zákon nepriamo zmiernil, keď od klubov nevyberal pokuty a na stenách už nemuseli byť upozornenia na zákaz tancovania. Po 91 rokoch sa tento nezmyselný zákon podarilo minulý týždeň úplne zrušiť, keď návrh na jeho zrušenie predniesol demokratický politik z Brooklynu Rafael Espinal.

Zdroj: freegreatpicture.com