Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Napriek pocitu ohrozenia zažíva Nemecko najnižšiu kriminalitu od roku 1992

Napriek pocitu ohrozenia zažíva Nemecko najnižšiu kriminalitu od roku 1992

19. jún 2018 - Kriminalita v Nemecku vlani výrazne poklesla, potvrdila v štatistikách nemecká vláda. Predstavené údaje sú však v rozpore s názormi mnohých ľudí o tom, že krajina je menej bezpečná. Ide skôr o subjektívny pocit. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer oznámil, že celkový počet trestných činov sa v roku 2017 znížil o takmer desať percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pričom súčasne vzrástol podiel objasnených zločinov. „Napriek všetkým výzvam je jasným faktom, že Nemecko sa stalo bezpečnejším,“ povedal H. Seehofer.

Zdôraznil však, že nie je dôvod byť so situáciou spokojný, úrady na spolkovej i krajinskej úrovni majú naďalej veľa práce. Minister upozornil, že nemecké orgány si musia tiež uvedomiť možnosť, že kedykoľvek môže dôjsť k teroristickému útoku. Práve séria teroristických útokov v uplynulých rokoch i prílev státisícov utečencov a migrantov do Nemecka od roku 2015 zvýšili obavy verejnosti, pokiaľ ide o kriminalitu.

Predseda Zväzu nemeckých kriminalistov André Schulz označil nesúlad medzi tým, ako bezpečne sa cíti verejnosť a skutočnou bezpečnosťou, za „paradox“. Podľa jeho vyjadrenia už roky platí, že „medzi tým neexistuje vzťah“. Zo zverejnenej policajnej štatistiky vyplýva, že v Nemecku zaevidovali v roku 2017 približne 5,76 milióna trestných činov, čo je najmenej od roku 1992. V prepočte na počet obyvateľov je miera kriminality dokonca najnižšia za 30 rokov - na 100-tisíc obyvateľov pripadá menej než 7-tisíc prípadov.

Zdroj: flickr.com / Jörg Schubert | cc