Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Spotreba nových áut je takmer o polovicu vyššia, ako uvádzajú katalógy

Spotreba nových áut je takmer o polovicu vyššia, ako uvádzajú katalógy

6. november 2017 - Kým katalógová spotreba áut stále klesá, tá reálna ostáva na tej iste úrovni ako pred rokmi. Ohýbanie reality kvôli emisiám dosiahlo obrovské rozmery. Tvrdí to štúdia organizácie International Council on Clean Transportation a upozorňuje, že rozdiel medzi oficiálnou a skutočnou spotrebou paliva je u najnovších áut vyšší ako kedykoľvek predtým. To znamená dodatočné náklady pre vodičov a podstatne viac oxidu uhličitého (CO2) vo vzduchu.

„Pred desiatimi rokmi bol rozdiel medzi zverejnenou spotrebou výrobcov a skutočnou nameranou spotrebou len asi 15 percent,“ tvrdí generálny riaditeľ ICCT v Európe Peter Mock. Organizácia ICCT tvrdí, že najnovšie bola reálna spotreba áut v priemere až o 42 percent vyššia než tá katalógová. Nožnice medzi realitou a fikciou sa pritom otvárajú stále viac a viac, a to dlhodobo.

Kým ešte v roku 2001 klamali automobilky len o deväť percent, po sprísnení emisných noriem a masového rozšírenia hybridov a plug-in hybridov je táto odchýlka takmer päťnásobná. Pochopiteľne, ohýbanie reality je výsledkom snahy výrobcov vyhovieť novým predpisom na množstvo vypúšťaných škodlivých exhalácií, najmä CO2 a Nox (oxidy dusíka).

Zdroj: flickr.com / marke1996 | cc