Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Emisie oxidu uhličitého prekonali rekord spred 800-tisíc rokov, tvrdí OSN

Emisie oxidu uhličitého prekonali rekord spred 800-tisíc rokov, tvrdí OSN

31. október 2017 - Namerané množstvo oxidu uhličitého v atmosfére bolo vlani rekordne vysoké. Tvrdí to Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je agentúrou OSN. Koncentrácia skleníkového plynu, ktorý je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania, podľa organizácie v roku 2016 rástla o 50 percent rýchlejšie, než bol priemer v predchádzajúcom desaťročí.

Naposledy Zem zažila porovnateľnú úroveň CO2 pred 800-tisíc rokmi. Teplota bola oproti dnešku o dva až tri stupne Celzia vyššia a hladina mora o desať až 20 metrov vyššia. Okrem ľudskej činnosti mal na raste koncentrácie CO2 podiel vtedy aj silný klimatický jav El Niňo. Ten sa prejavuje otepľovaním Tichého oceánu, vyvoláva sucha a inde zase silné zrážky. Rastliny a stromy kvôli suchu absorbujú menej CO2.

„V roku 2015 predstavovala koncentrácia CO2 v atmosfére 400 ppm (častíc na jeden milión), v roku 2016 to bolo 403,3 ppm,“ potvrdila organizácia. To je podľa nej 145 percent množstva CO2 v predindustrializačnom období, teda pred rokom 1750.

Zdroj: Youtube/ Reto Kurmann