Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Talianske mestečko Candela

Talianske mestečko Candela

30. október 2017 - Začiatkom 90. rokov žilo v talianskom mestečku Candela približne 8-tisíc obyvateľov, dnes je to zhruba 2 700. Pokles populácie v takzvaných borghi, teda v malých talianskych mestách, je veľkým problémom po celej krajine. Dôvodom je nedostatok pracovných príležitostí, pre ktorý sa mnoho obyvateľov presťahovalo z vidieka do veľkých miest.

Starosta mestečka Nicola Gatta sa preto rozhodol, že ponúkne novým obyvateľom peniaze, ak sa do mesta prisťahujú. Chce takýmto spôsobom prinavrátiť mestu svoju atraktivitu. Záujemcovia ale musia splniť určité podmienky. Musia mať v mestečku trvalý pobyt a prenajať si či kúpiť dom. Musia zarábať viac ako 7 500 eur ročne. Kto tieto kritériá splní, získa finančný dar podľa toho, do ktorej kategórie spadá. Nový obyvateľ získa 800 eur, páry 1 200 a rodina do piatich členov 2-tisíc eur. Mestečko má jednu nevýhodu – leží vo vnútrozemí a k moru to majú miestni asi hodinu cesty autom.

Taktiku zaplatenia nových obyvateľov využil tento rok aj starosta mesta Bormida v prímorskom regióne Ligúria na severe Talianska. Cez Facebook sa rozhodol poskytnúť 2-tisíc eur komukoľvek, kto sa nasťahuje. Záujemcov bolo toľko, že musel čoskoro ponuku stiahnuť.

Zdroj: flickr.com / Stef S.