Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Singapur zmrazil počet áut. Kto chce jazdiť, musí zaplatiť vysoký poplatok

Singapur zmrazil počet áut. Kto chce jazdiť, musí zaplatiť vysoký poplatok

24. október 2017 - Päťmiliónový Singapur od budúceho roka zakáže, aby na cesty vyšli ďalšie autá. Dôvodom je nedostatok pozemkov pre nové cesty a problémy s dopravnými zápchami. Od februára budúceho roka tak striktne odmietne novým majiteľom prihlasovať nové autá, aby ich počet už nerástol.

Bude sa to dať len pod jednou podmienkou - vlastníci áut si musia kúpiť špeciálne povolenia na desať rokov, ktoré umožňujú držiteľom áut jazdiť po cestách. Tieto povolenia sú ale obmedzené a každý mesiac ich vláda predáva prostredníctvom aukcie. Minulý týždeň vydala povolenie za najmenšie auto za neuveriteľných 41 617 dolárov.

Singapur nechce docieliť len čistejšie ovzdušie, ale predovšetkým efektívnejšie využitie pôdy, pričom až 12 percent rozlohy mesta zaberajú cesty. Zároveň chce, aby obyvatelia stále častejšie využívali MHD, ktorá je považovaná za jednu z najlepších na svete. Vláda plánuje investovať 28 miliárd dolárov na ďalší rozvoj autobusovej a vlakovej dopravy počas nasledujúcich piatich rokov.

Zdroj: Freegreatpicture.com