Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Fyzici začnú skladať obrí fúzny reaktor, ktorý je extrémne drahý

Fyzici začnú skladať obrí fúzny reaktor, ktorý je extrémne drahý

23. október 2017 - Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor ITER má preukázať, či je možné vyrobiť z vodíka energiu, ktorá navždy zachráni ľudstvo pred energetickou krízou. Obrovský fúzny reaktor tak má nahradiť spaľovanie ropy, uhlia a nahradiť klasické jadrové elektrárne.

Na obrovskom projekte sa ešte v roku 2006 dohodla Európska únia, Japonsko, USA, Rusko, Čína, Južná Kórea a India. Zariadenie, ktoré bude stáť vo francúzskom výskumnom stredisku Cadarache neďaleko Marseille, malo podľa vtedajších plánov začať prevádzku v roku 2016 a stáť približne päť miliárd eur. Plány sa ale troška pozmenili – projekt bude stáť až 20 miliárd eur a až v máji budúceho roka sa konečne začne s výstavbou. Dôvodom oneskorenia je, že obrovský reaktor bude zložený z viac než milióna komponentov, na ktoré sa zložilo dokopy 35 krajín sveta.

V reaktore by malo prebiehať takzvané termojadrové zlučovanie (fúzia), ku ktorému dochádza aj vo hviezdach či na Slnku. Na rozdiel od pozemských nukleárnych elektrární, ktoré musia jadrá atómov štiepiť, Slnko vyrába energiu tak, že ľahké atómy vodíka vďaka ohromným teplotám (počíta sa s teplotou okolo 150 miliónov stupňov Celzia) a silám vo svojom jadre dokáže spojiť. Jadrová fúzia je na rozdiel od štiepenia bezpečná a nezanecháva po sebe nebezpečné jadrové palivá ani iné škodliviny. Ak by sa ju podarilo naštartovať, zmenila by podobu energetiky. O to práve asi 800 fyzikom pri reaktore ITER ide. V prístrojoch zvaných tokamaky zatiaľ dokáže termojadrová reakcia prebiehať len niekoľko sekúnd.

Projekt sa začína spochybňovať nielen z dôvody ceny, ale kvôli lacnejším alternatívam – solárnym a veterným elektrárniam, ktoré sú oveľa lacnejšie a už teraz úplne bežné. Ide o konkurenciu, ktorú je čoraz ťažšie poraziť, než si vedci predstavovali pred desiatimi rokmi, keď sa debata o reaktore ITER začala.

Zdroj: ITER