Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Holandsku otvorili prvý most vytlačený na 3D tlačiarni

V Holandsku otvorili prvý most vytlačený na 3D tlačiarni

19. október 2017 - Tento týždeň bol v holandskom meste Gemert otvorený prvý most na svete, ktorý bol vytlačený na 3D tlačiarni z betónu. Konštrukcia má dĺžku osem metrov a bola vytvorená v laboratóriu Technickej univerzity v Eindhovene za tri mesiace.

Most určený pre cyklistov je zložený z 800 vrstiev betónu a udrží váhu 40 nákladných vozidiel, tvrdí firma BAM Infra, ktorá stavbu realizovala. Jeho základ tvorí upravený železobetón a jednou z výhod „tlačeného mosta“ je to, že vyžaduje oveľa menej materiálu než v prípade tradičnej techniky, ktorá spočíva vo vypĺňaní betónom. Tlačiareň na rozdiel od tejto metódy ukladá betón len tam, kde je to nutné.

„Neustále hľadáme nové inteligentnejšie spôsoby, ako pristupovať k riešeniu súčasných otázok infraštruktúry a našim cieľom je významne prispieť k zlepšeniu mobility obyvateľov a udržateľnosti vývoja spoločnosti,“ pochválil sa šéf firmy Marinus Schimmel . Ako dodáva, vďaka 3D tlače sa spotrebuje menej materiálu, čím vznikne aj podstatne menej odpadu.

Zdroj: BAM Infra