Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Miliardár George Soros venoval 80 percent svojho majetku na charitu

Miliardár George Soros venoval 80 percent svojho majetku na charitu

18. október 2017 - George Soros previedol svoj majetok v hodnote zhruba 18 miliárd dolárov na charitatívnu organizáciu Open Society Foundations, ktorú kedysi založil. Dobrovoľne sa tak vzdal takmer 80 percent svojho majetku. Vytvoril tak druhú najväčšiu neziskovú organizáciu v USA. Prvenstvo si drží nadácia Billa a Melindy Gatesovcov.

Rozpočet nadácie na tento rok je vo výške 940,7 milióna dolárov, pričom granty pre sedem regiónov po celom svete sú zamerané na ekonomické otázky, reformy súdnictva a dodržiavania ľudských práv. „Úspech na finančných trhoch mi dal väčšiu nezávislosť ako väčšine ostatných ľudí. To mi umožňuje zaujať stanovisko ku kontroverzným otázkam: v skutočnosti ma to zaväzuje, pretože iní nemôžu,“ povedal G. Soros. Po tom, čo vlani vyhral americké voľby Donald Trump (podporoval demokratku Hillary Clintovovú), venoval filantrop 10 miliárd dolárov na boj proti šíreniu nenávisti.

Pred prevodom mal Sorosov majetok hodnotu približne 23 miliárd dolárov a patrilo mu 29. miesto najbohatších ľudí na planéte. Teraz si tak musí známy filantrop vystačiť len so zhruba piatimi miliardami dolárov.

Zdroj: SITA / AP