Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Človek môže mať len päť naozaj blízkych priateľov, tvrdí výskum

Človek môže mať len päť naozaj blízkych priateľov, tvrdí výskum

17. október 2017 - Počet ľudí, s ktorými sme schopní mať zmysluplné a hlbšie kontakty, je obmedzený veľkosťou a vlastnosťami nášho mozgu. Tvrdí to výskum britského antropológa a evoluční psychológa Robina Dunbara. Už v 90. rokoch si všimol, že čím väčší je mozog, tým viac zložitých sociálnych väzieb dokáže spracovávať. Z tohto pozorovania odvodil, že ľudia nemôžu mať vo svojej sociálnej sfére viac ako 150 priateľov, cituje štúdiu portál televízie ČT24.

Vedec zistenie ďalej rozpracúval a analyzoval do hĺbky. Najviac ho zaujalo delenie sociálnych skupín na vrstvy, ktoré sa líšia podľa emocionálne hĺbky vzťahu. Dospel k tomu, že najužšiu vrstvu, ktorú tvoria najbližší z najbližších, môže tvoriť len päť členov, druhá vrstva desať, tretia 35 členov a tá najširšia sto členov.

Vlani jeho výskum nepriamo potvrdila štúdia vedcov z Oxfordu, ktorí získali prístup k šiestich miliardám telefónnych hovorov, ktoré urobilo 35 miliónov osôb v priebehu roka 2007 (zámerne tento rok, pretože smartfóny neboli rozšírené). Skúmali vzájomné telefonáty a zistili, že okruhy najbližších sedia s minimálnymi odchýlkami. Najužšiu vrstvu identifikovali na úrovni 4,1 osoby, druhý okruh tvorilo 11 osôb, tretí takmer 30 a najširšiu sociálnu vrstvu okolo človeka predstavovalo 129 osôb.

Zdroj: Facebook / Friends