Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Online zoznamky zvyšujú počet medzirasových vzťahov

Online zoznamky zvyšujú počet medzirasových vzťahov

12. október 2017 - Online zoznamky ako Tinder, Badoo či OKCupid majú obrovský vplyv na to, ako sa ľudia zoznamujú. V súčasnosti sa vo vyspelých krajinách až tretina manželov zoznámila práve cez takéto aplikácie. Momentálne sú tieto aplikácie druhým najčastejším spôsobom, ako sa heterosexuáli zoznamujú, u homosexuálov ide dokonca o naj preferovaný spôsob zoznamovania.

Vplyvy sú zásadné, pretože sa párujú medzi sebou aj ľudia, ktorí by sa v bežnom živote nikdy nestretli. „Ľudia, ktorí sa stretávajú online, sú pred sebou úplní cudzinci a keď spolu zostanú, zakladajú sociálne väzby, ktoré nikdy predtým neexistovali,“ uvádza najnovší výskum.

Vedci pracovali s počítačovou simuláciou, v ktorej testovali, čo sa stane so skupinami, ktoré sa cez zoznamovacie aplikácie prepoja. V normálnych skupinách, ktoré existovali v minulosti, dochádzalo v tomto modeli len výnimočne k medzirasovým vzťahom. Ale akonáhle je model zoznámenia obohatený o ďalšie náhodné faktory, akým je napríklad online zoznamka, situácia sa radikálne mení a počet takýchto vzťahov podstatne narástol.

Vedci dospeli aj k ďalšiemu zisteniu: manželstvo, ktoré vzniklo vďaka online zoznamke, je pevnejšie. Vedci to popísali na základe analýzy sily manželských vzťahov v čase pred vznikom online zoznamiek a po ňom. Môže ísť pochopiteľne len o koreláciu, ale zhoda medzi posilnením manželských vzťahov a masovým rozšírením webových zoznamiek je podľa autorov štúdie príliš nápadná.

Zdroj: flickr.com / Michael Coghlan | cc