Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Starček žije na opustenom ostrove, pretože bol znechutený zo spoločnosti

Starček žije na opustenom ostrove, pretože bol znechutený zo spoločnosti

11. október 2017 - Mauro Morandi sa na ostrov Budello Island, ktorý sa nachádza medzi Sardíniou a Korzikou, dostal ešte v roku 1989 náhodou. Plavil sa vtedy na svojej plachetnici, ale pokazil sa mu motor a prúdy Stredozemného mora ho zaniesli až k brehom tohto malého ostrova. Ten patrí do národného parku Arcipelago di La Maddalena a ostrov sa považuje za jeden z najkrajších kvôli takzvanej Ružovej pláži a koralom. Na ostrove je navyše v súčasnosti len pár miest, kam môžu turisti. Talian mal pôvodný plán usadiť sa v Polynézii, pretože bol podľa vlastných slov znechutený zo spoločnosti. Osud to ale zariadil inak. Prijal miesto správcu ostrova, kde stroskotal, a pred 28 rokmi sa tak stal jediným žijúcim človekom na tomto nádhernom ostrove, kde žije doteraz v skromných podmienkach.

V minulosti mu pritom hrozilo, že bude musieť ostrov opustiť. O vlastníctvo ostrova sa totiž niekoľko rokov súdila talianska vláda s novozélandským podnikateľom. Súd nakoniec vlani rozhodol, že je súčasťou národného parku. Po rozsudku začalo vedenie národného parku spochybňovať právo M. Morandiho na pobyt na ostrove. Verejnosť na to reagovala petíciou, ktorú podpísalo viac než 18-tisíc ľudí a dosiahli, že vyhostenie stroskotanca sa odložilo na neurčito.

„Nikdy neodídem. Dúfam, že tu zomriem, budem spopolnený a moje pozostatky budú rozprášené vo vetre,“ povedal M. Morandi. Každý deň zbiera na pláži odpadky, ktoré more vyplaví, a venuje sa výučbe miestneho ekosystému a jeho ochrany. „Nie som botanik alebo biológ. Áno, poznám názvy rastlín a zvierat, ale moja práca je iná. Byť schopný postarať sa o rastliny je technická úloha - snažím sa ľuďom vysvetliť, prečo musia rastliny prežiť,“ hovorí Talian turistom, ak na ostrov zablúdia. Verí, že naučiť ľudí vnímať krásu v konečnom dôsledku zachráni svet. „Chcel by som, aby ľudia porozumeli tomu, že sa nemáme iba pozerať na krásu, ale cítiť krásu so zavretými očami,“ povedal.

Zdroj: Instagram / Michele Ardu