Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ak sa nič nezmení, epidémia obezity bude stáť rozpočty krajín veľmi veľa

Ak sa nič nezmení, epidémia obezity bude stáť rozpočty krajín veľmi veľa

10. október 2017 - Náklady na liečbu chorôb spôsobených s obezitou na celom svete budú od roku 2025 každoročne rásť a odhaduje sa, že budú predstavovať 1,2 bilióna dolárov ročne. Ide o najnovší odhad Svetovej federácie obezity (World Obesity Federation, WOF) v prípade, ak sa nevykonajú preventívne opatrenia, aby sa táto globálna epidémia nešírila tak rýchlo.

Obezita a fajčenie sú dve hlavné príčiny nárastu prípadov rakoviny, infarktu, mŕtvice a cukrovky na celom svete, ktoré sú zoskupené v kategórii neprenosné choroby, a podľa odborníkov sú „najväčšími vrahmi“ moderného sveta.

Štúdia tvrdí, že do roku 2025 bude vo svete približne 2,7 miliardy dospelých s nadváhou a obezitou, z ktorých mnohí pravdepodobne skončia s problémami u lekára. To znamená, že tretina globálnej populácie bude mať nadváhu alebo obezitu. „Ročné náklady na liečbu následkov obezity, ako je cukrovka a srdcové choroby, sú skutočne alarmujúce,“ povedal podľa denníka The Guardian prezident federácie Ian Caterson.

Z dát vyplýva, že „prevalencia obezity sa za posledných 10 rokov dramaticky zvýšila“ a odhaduje sa, že do ôsmich rokov bude trpieť ťažkou obezitou až 177 miliónov dospelých. V stredu je Svetový deň obezity, preto WOF odporúča, aby štáty urobili preventívne opatrenia – medzi ne zaraduje zdanenie sladených nápojov a nezdravých jedál, vyššie spotrebné dane na cigarety či bariatrickú chirurgiu (odstránenie časti tenkého čreva alebo zmenšenie žalúdka).

Zdroj: SITA / AP