Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Google je inteligentnejší ako Siri od Applu. Na malé dieťa ale nemajú

Google je inteligentnejší ako Siri od Applu. Na malé dieťa ale nemajú

9. október 2017 - Softvéry firiem Google či Apple sú stále v ranej fáze vývoja a nedosahujú ani inteligenciu predškolského dieťaťa. Tvrdí to najnovší výskum, ktorý uskutočnila trojica čínskych vedcov vrátane zástupcu riaditeľa čínskej akadémie vied, ktorí merali inteligenciu systémov prostredníctvom hodnoty IQ.

Tento ukazovateľ napriek tomu ukázal, že akékoľvek dieťa od šiestich rokov by bolo nepomerne inteligentnejšie ako systém, na ktorom pracujú najlepšie mozgy v Silicon Valley. Úroveň IQ systémov Google vlani dosiahol hodnotu 47,28, pričom inteligencia šesťročného dieťaťa sa bežne pohybuje okolo 55,5 bodu. Ostatné systémy umelej inteligencie sú na tom ešte horšie - napríklad posledný test umelej inteligencie v prípade hlasovej asistentky Applu Siri ukázal, že jej IQ dosiahlo 23,94 bodu. Čínsky vyhľadávací systém Baidu dosiahol 32,92 bodu a Bing od Microsoftu 31,98 bodu.

„Systémy umelej inteligencie nie sú všeobecne múdrejšie ako štvorročné dieťa, a to možno deti ešte podceňujem,“ uviedol tento rok na TechCrunch Disrupt konferencii šéf sekcie AI Google John Giannandrea, ktorého cituje portál Roklen.cz. Podľa serveru The Verge je teda akákoľvek hrozba od umelej inteligencie zatiaľ predčasná a stále premýšľa v príliš úzko vymedzenom priestore a je „dobrá“ len vo veľmi špecifických úlohách.

Zdroj: flickr.com / iphonedigital | cc