Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ír prelomil rekord. Z Mongolska si vytvoril obrovské golfové ihrisko

Ír prelomil rekord. Z Mongolska si vytvoril obrovské golfové ihrisko

6. október 2017 - Bývalý ragbista zo Severného Írska Adam Rolston so svojím parťákom Ronom Rutlandom a psom absolvovali náročnú golfovú púť, ktorou prešli Mongolsko. V krajine, v ktorej je extrémne nízka zaľudnenosť, si vytvorili najdlhšie golfové ihrisko na svete.

Prvý odpal urobil A. Rolston na Khüiten Peak, najzápadnejšom mieste Mongolska. Na dopravu použili najskôr džíp, ťavu a tri kone. Potom už išli celý čas pešo s vybavením, ktoré vážilo viac než 100 kilogramov. V priebehu 80 dní tak prešli 2 011 kilometrov, počas ktorých golfista urobil 20 093 úderov. Ale to je len časť príbehu. Hrozné počasie, testovanie terénu, ukradnuté veci a zranenia znamenali, že dobrodružstvo neprebehlo ani zďaleka hladko. Predierali sa cez púšte, močiare aj zamrznuté rieky, cez ktoré nevedú mosty.

„Predbežne sme odhadovali, že urobíme 14-tisíc úderov a myslím si, že sme boli extrémne naivný,“ povedal A. Rolston televízii CNN. Nakoniec skončili s 6 093 údermi nad pár. „Všetci mi hovorili, že to nemôžeme dokázať. Niektorí hovorili, či sme sa zbláznili a pýtali sa nás, či nemáme nič lepšie na práci. Ale teraz žasnem nad tým, že sme to dokázali,“ priznal bývalý ragbista. Priemerne každý deň urobil 160 až 180 úderov a stratil takmer dvesto loptičiek. V zásobe ich celkovo mal 400 a vážili okolo 25 až 30 kilogramov. Ich predajom získal 20-tisíc dolárov, ktoré obaja venovali na charitu.

Zdroj: The Longest Hole