Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zem je plochá, nie guľatá. Raper chce overiť svoje tvrdenie

Zem je plochá, nie guľatá. Raper chce overiť svoje tvrdenie

28. september 2017 - Zemeguľa je podľa nich mýtus. Skutočný tvar nášho sveta nám vlády taja, aby nás mali pod kontrolou. Je to možno ťažko uveriteľné, ale aj v 21. storočí existuje nemalé množstvo ľudí, ktorí sú presvedčení, že naša planéta je v skutočnosti plochá. Zástancovia tejto sprisahaneckej teórie tvrdia, že neexistuje žiadny dôkaz o guľatosti Zeme. Fotky z vesmíru sú fotomontáže. Skúsenosti astronautov a pilotov sú manipulácia.

Je o tom napríklad presvedčený aj americký raper B.o.B, vlastným menom Bobby Ray Simmons. Najnovšie raper vypísal na potvrdenie jeho tvrdenia na internete finančnú zbierku. V rámci crowdfundingu chce vyzbierať milión dolárov v rámci kampane „Show B.o.B The Curve“ (Ukáž B.o.B zakrivenie). Peniaze by mali vystačiť na financovanie „malého ekonomického satelitu“, ktorý by sa vydal na výskumnú akciu a priniesol hodnoverné dôkazy.

Prívržencov tvrdenia, že je Zem plochá, je zdanlivo stále viac. Ironicky povedané, sú všade okolo celého sveta. Zrejme najslávnejšia organizácia je Flat Earth Society, ktorá tvrdí, že NASA a OSN zatajujú pravdu, pretože sa snažia o celosvetovú nadvládu. Na internete je množstvo konšpirátorov, ktorí osvetu šíria vlastnou cestou. Najslávnejším sa stal konšpiračný teoretik D. Marble z #FEOffensive (Flat Earth Offensive), Američan s vlastným kanálom na YouTube odhaľuje utajované pravdy o Zemi. Ale možno je to aj dobrý zabávač, ktorý sa úspešne vezie na vlne dezinformácií a v jeho videách sa objavujú reklamy, z ktorých dostáva provízie. Chlapík si zobral do lietadla vodováhu, aby dokázal, že aj po preletení takmer 330 kilometrov sa na nej nič nezmenilo.

Zemeguľa, samozrejme, nie je guľou v matematickom zmysle slova. Je troška sploštená a nerovnomerná. V odbornej literatúre sa preto hovorí o našej planéte ako o geoide.

Zdroj: NASA