Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Na dno Atlantiku položili Facebook a Microsoft hrubé internetové káble

Na dno Atlantiku položili Facebook a Microsoft hrubé internetové káble

26. september 2017 - Technologickí giganti Microsoft a Facebook spolu s telekomunikačnou spoločnosťou Telxius oznámili dokončenie jedného z najambicióznejších projektov éry informačných technológií. Na dne Atlantického oceánu, v hĺbke piatich kilometrov, natiahli hrubé internetové káble, ktoré za sekundu dokážu preniesť až 160 terabitov dat. Táto prenosová rýchlosť je podľa Microsoftu až 16-miliónkrát vyššia než u bežnej domácnosti (na Slovensku je priemerná rýchlosť okolo 19 Mbps za sekundu).

Projekt bol nazvaný Marea a trval dva roky. Káble sú dlhé 6 600 kilometrov a vedú z amerického mesta Virginia Beach do Bilbaa v Španielsku. Káble sú konštruované tak, aby sa dokázali z takzvaných hubov ďalej rozvetvovať podľa potreby. Použité káble pozostávajú z ôsmich párov optických vlákien, ktoré sú zabalené v medenom obale. Okrem toho sú navrhnuté tak, aby sa prispôsobili novým internetovým technológiám a boli odolnejšie voči prírodným katastrofám, napríklad hurikánom.

Nová infraštruktúra by sa mala spustiť na začiatku budúceho roka a má zaručiť oveľa rýchlejšie operácie pre platformy a cloudové služby na celom svete. Výhody by sa mali prinášať aj bežným používateľom pri každodennom surfovaní na internete.

Zdroj: Microsoft