Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Svet zažíva epidémiu krátkozrakosti. Dôvodom je sedavý spôsob života

Svet zažíva epidémiu krátkozrakosti. Dôvodom je sedavý spôsob života

19. september 2017 - Zažívame epidémiu krátkozrakosti (myopie), čiže zhoršenej viditeľnosti vzdialených predmetov. Najnovšia štúdia publikovaná v odbornom časopise Ophtalmology tvrdí, že do roku 2050 bude trpieť krátkozrakosťou takmer polovica ľudstva, v strednej Európe viac než 54 percent ľudí. Ide celkovo o 4,75 miliardy obyvateľov planéty.

Problémy s krátkozrakosťou sa dajú odstrániť okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo chirurgicky. Aj tak sú však ľudia s touto chybou zraku vystavení vyššiemu riziku zeleného a sivého zákalu alebo dokonca slepoty. Miliarde z nich bude kvôli silnej krátkozrakosti v prípade neliečenia hroziť slepota. Už teraz pritom v USA a Európe trpí krátkozrakosťou takmer 50 percent adolescentov, dvojnásobný počet oproti obdobiu spred 50 rokov.

Za epidémiou krátkozrakosti môže hlavne zmena životného štýlu. Ľudia sa menej pohybujú v prírode a na dennom svetle, naopak, čoraz viac sedia v kanceláriách a pozerajú do počítačov, smartfónov a tabletov. Vyžaduje si to, aby šošovka zaostrovala na blízke predmety, čo zvyšuje jej zakrivenie.

Rast krátkozrakosti koreluje aj s časom, ktorý deti strávia štúdiom kníh a prilepené k obrazovkám počítačov. Z dát vyplýva, že priemerné 15-ročné dieťa z čínskeho Šanghaja strávi týždenne až 14 hodín robením úloh (na porovnanie, v USA je to šesť hodín a vo Veľkej Británii hodín päť). Aj preto v krajinách východnej Ázie sa zaznamenáva boom krátkozrakosti.

Zdroj: flickr.com / Amanda | cc