Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zistite, kde v mestách žijú hipsteri alebo boháči

Zistite, kde v mestách žijú hipsteri alebo boháči

12. september 2017 - Svoje mesto, v ktorom žijete, zrejme dobre poznáte. Viete, kde sa radi združujú turisti, kde majú svoje haciendy bohatí ľudia, kde sa pohybujú kravaťáci z neďalekých kancelárií a kde radi popíjajú kávičku hipsteri. Ak by ste chceli tieto „dôležité“ informácie poznať aj o cudzom meste, do ktorého máte namierené napríklad na výlet, skúste web Hoodmaps. Ide skôr o pomôcku, ktorá ale podporuje stereotypy, ktoré si o svojom meste myslia miestni. Za pokus to ale určite stojí. Hoodmaps používa celkom šesť farieb pre šesť skupín obyvateľov: hipsteri, študenti, boháči, normálni smrteľníci, kravaťáci a turisti.

Web ponúka na výber celkovo 2-tisíc miest po celom svete, v ktorých môžete zistiť, kde sa najviac pohybujú turisti alebo kde v meste žijú smrteľníci. Vývojárom projektu je Pieter Levels, ktorý v projekte vidí hlbší zmysel. „Pochádzam z Amsterdamu a viem, že 90 percent turistov nikdy nespozná skutočný Amsterdam, pretože sa pohybujú len v turistickom centre,“ napísal na svojom blogu. Súčasťou projektu je napríklad aj Bratislava. Bohatí ľudia tu podľa mapy žijú na Kolibe a Kramároch, študenti okolo Mlynskej doliny a turisti sa pohybujú v Starom meste.

Nevýhodou webu je jeho nespoľahlivosť, keďže zóny v mestách sú označené na základe hlasovania ľudí, ktoré podlieha subjektívnemu pocitu. Navyše aj v prípade veľkých miest sa do hlasovania zatiaľ zapojilo len niekoľko tisíc ľudí, čo limituje jeho presnosť. Obmedzujúce sú aj kategórie, ktoré sú často nejasné a navrhnuté skôr z perspektívy bieleho a bohatšieho obyvateľstva. Príkladom sú hipsterské štvrte, ktoré majú podľa portálu Citylab skôr pestrejšie obyvateľstvo s nižšími platmi, v prípade štvrtí s normálnymi ľuďmi človek nevie ani identifikovať, čo sa pod týmto pojmom myslí.

Zdroj: Hoodmaps