Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nový systém odmien od EÚ. Za imigranta ponúkajú 60-tisíc eur

Nový systém odmien od EÚ. Za imigranta ponúkajú 60-tisíc eur

11. september 2017 - Spor o prerozdeľovanie utečencov už dva roky komplikuje vzťahy medzi krajinami Európskej únie, preto sa snažia nájsť kompromis, ktorý by to dokázal urovnať. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung by sa v prípade núdzovej situácie doplnil existujúci dublinský systém (žiadosť o azyl utečenca prejednáva vždy len jedna krajina) o mechanizmus na prerozdelenie maximálne 200-tisíc žiadateľov o azyl.

Za každého utečenca, ktorého si členská krajina vezme, by dostala 60-tisíc eur. Celková čiastka, ktorú by za ich prerozdelenie dostali krajiny EÚ, by teda mohla dosiahnuť 12 miliárd eur. Systém zároveň počíta aj s negatívnou finančnou motiváciou. Ak by krajina prijala menej ako polovicu svojej kvóty, dostala by za jedného imigranta pokutu 60-tisíc eur. Ide zatiaľ o návrh a čísla sa môžu podľa denníka ešte zmeniť.

Denník tvrdí, že nový systém by mal umožniť prijímať menej utečencov tým krajinám, ktoré napríklad preťaženým hraničným štátom pomáhajú vysielaním vlastných azylových úradníkov alebo colníkov. Prerozdelenie, ktoré platí v súčasnosti, pritom EÚ tiež podporuje, ale len sumou 6-tisíc eur.

Zdroj: SITA / AP