Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zaviedli najtvrdší zákon na svete: Väzenie za plastovú tašku

Zaviedli najtvrdší zákon na svete: Väzenie za plastovú tašku

30. august 2017 - Keňa zaviedla bez debaty najtvrdší protiplastový zákon na svete. V pondelok africká krajina schválila zákon, ktorý zakazuje výrobu, predaj a používanie plastových tašiek. Tým, ktorí zákon porušia, hrozí väzenie až na štyri roky alebo pokuta vo výške 40-tisíc dolárov. Cieľom tvrdého zákazu je znížiť objem plastového odpadu v Indickom oceáne.

Presadiť zákon trvalo krajine desať rokov a celkovo sa jej to podarilo na tretíkrát. Keňa sa tak pripojila k ďalším 40 krajinám, ktoré zakázali alebo spoplatnili používanie plastových tašiek (medzi nimi je aj Slovensko).

Plastové tašky sa v prírode rozkladajú až tisíc rokov a prostredníctvom rýb sa dostávajú až do potravinového reťazca ľudí. Na niektorých bitúnkoch v hlavnom meste Nairobi bolo kravám vytiahnuté zo žalúdku až dvadsať igelitových sáčkov. „Je to niečo, čo pred desiatimi rokmi nebolo, ale dnes sa to stáva denne,“ povedal pre denník The Guardian veterinár Mbuthi Kinyanjui.

Kenský zákon umožňuje, aby policajti stíhali kohokoľvek, kto ponesie plastovú tašku alebo igelitový sáčok. Ministerka životného prostredia Judy Wakhunguová ale upresnila, že zákon je primárne smerovaný na výrobcov a dodávateľov tašiek. Hovorca Kenskej asociácie veľkovýrobcov Samuel Matonda ale tvrdí, že opatrenie bude stáť prácu 60-tisíc ľudí a výsledkom bude zatvorenie 176 fabrík.

Zdroj: flickr.com / Jedimentat44 | cc