Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Žiakom na Floride sa splnil sen. Nebudú mať domáce úlohy

Žiakom na Floride sa splnil sen. Nebudú mať domáce úlohy

28. august 2017 - Sen každého školáka sa stal skutočnosťou. Na Floride v okrsku Ocala Marion bolo učiteľom odporúčané, aby žiakom od nového školského roka nezadávali domáce úlohy. Nová politika sa týka 31 základných škôl a 20-tisíc žiakov do 12 rokov. Namiesto úloh by sa mali žiaci venovať aspoň 20 minútam čítania obľúbenej knihy v prítomnosti rodičov.

Školská riaditeľka Heidi Maier, ktorá má na starosti riadenie štátnych škôl v okrsku, povedala, že rozhodnutie je založené na vedeckých výskumoch.

Vedúca škôl tvrdí, že hlavne v rannom veku mladých žiakov nikam neposúva vysedávanie pred domácimi úlohami, ale k zlepšeniu prospechu prispieva zdokonaľovanie sa v čítaní - najlepšie, ak žiak číta knihu pred rodičmi nahlas. Odvoláva sa na štúdiu Duke University z roku 2006, ktorá mierne pozitívny efekt domácich úloh dokázala len na starších žiakoch.

H. Maier sa odvoláva aj na štúdie Richarda Allingtona z Univerzity v Tennessee a skeptickým rodičom vysvetlila, že žiaci, ktorí majú veľa úloh, sú unavení a efekt zlepšenia školského prospechu je minimálny. „Čítanie sa nám preto zdá ako lepšia alternatíva,“ povedala.

V každom prípade ide o sporný problém, o ktorom sa vedú diskusie už roky. Podporovatelia domácich úloh tvrdia, že práca doma má zmysel, pretože učí žiakov napríklad organizovať si čas a vedie k zodpovednosti.

Zdroj: flickr.com / vazovsky | cc