Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Americký študent vyhral majstrovstvá sveta v Exceli

Americký študent vyhral majstrovstvá sveta v Exceli

25. august 2017 - Väčšina z nás sa nikdy nedostane na olympiádu. Ak ste ale šikovný študent, ktorý sa vyžíva vo vytváraní tabuliek a grafov v programe Excel od Microsoftu, zbystrite pozornosť. Najnovšie majstrovstvá sveta v Exceli vyhral 17-ročný Američan John Dumoulin zo štátu Virginia.

„Neočakával som, že vyhrám, pretože som vedel, že konkurencia je silná,“ povedal mladý šampión. Na súťaži síce boli podľa neho všetci priateľskí, ale keď zistili, že budú medzi sebou súperiť v tej istej kategórii (kategórie boli aj vo Worde a Powerpointe), chceli všetci vyhrať. S Excelom začal už v detstve, keď zbieral štatistiky svojho najobľúbenejšieho baseballového tímu Los Angeles Dodgers. Na strednej škole v Exceli robil úlohy a neskôr získal od Microsoftu certifikáty.

Majstrovstvá sa konali v Kalifornii už po 16-krát po sebe a zúčastnilo sa na nich 150 mladých expertov od 13 do 22 rokov zo 49 krajín sveta. Hŕstka najlepších sa musela do finále prebojovať cez náročné národné a regionálne kolá, na ktorých sa celkovo zúčastnilo 560-tisíc mladých ľudí z celého sveta. Vo finále mali na splnenie úloh 50 minút. Mladý Američan si odniesol finančnú odmenu 7-tisíc dolárov a ešte ako víťaz národného kola v Orlande zarobil ďalších 3-tisíc dolárov.

Zdroj: Youtube.com / Certiport