Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Gigant Amazon doslova pohlcuje Seattle. Prenajíma si pätinu kancelárií

Gigant Amazon doslova pohlcuje Seattle. Prenajíma si pätinu kancelárií

24. august 2017 - Americký internetový gigant Amazon vlastní alebo si prenajíma v meste Seattle na severozápade USA 19,2 percenta všetkých kancelárskych plôch, ktoré sú k dispozícii. Stal sa tak rozlohou najväčším zamestnávateľom v meste, ktoré okrem iného preslávila káva, seriál Frasier, daždivé počasie a kapela Nirvana.

Plocha, ktorú jeho kancelárie zaberajú, je väčšia než rozloha všetkých kancelárií 40 najväčších firiem v meste. Celkovo ide o plochu vyše 750-tisíc štvorcových metrov, a to je len začiatok. Do piatich rokov by mal Amazon obsadiť v americkom meste plochu 1,1 milióna štvorcových metrov.

Stopa Amazonu v Seattli je viac než dvakrát väčšia ako plocha akejkoľvek inej firmy v akomkoľvek inom meste Spojených štátov. Na druhom meste je banka Citigroup, ktorá si v New Yorku prenajíma 340-tisíc metrov štvorcových.

Za všetkým je globálna expanzia obchodného giganta, ktorého sídlo je práve v Seattli. Len do polovice roka 2018 chce na celom svete zvýšiť počet zamestnancov o 130-tisíc, aby zrýchlil dodanie tovaru. Seattle má aj vďaka Amazonu, ale aj iným technologickým firmám nezamestnanosť na úrovni 2,6 percenta a silný dopyt po pracovnej sile sa odrazil aj na raste platov a v konečnom dôsledku aj na prudkom raste cien nehnuteľností.

Zdroj: flickr.com / Jonathan Miske | cc