Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Španielsky architekt skryl kanceláriu pod diaľničný most

Španielsky architekt skryl kanceláriu pod diaľničný most

22. august 2017 - Dizajnér Fernando Abellana prišiel s inovatívnou odpoveďou na nedostatok mestského priestoru v španielskej Valencii. Svoje štúdio si totiž otvoril pod diaľničným mostom vo výške približne päť metrov nad zemou. Ide o malý pracovný priestor, kde má primontovanú stoličku, stôl a pár poličiek s fotografiami. K svojej kancelárii sa dostane cez špeciálny posuvný výťah, ktorý sa pohybuje z jednej strany mosta na druhú po koľajničkách na betónových stenách mosta.

Svoj úkryt v meste dizajnér, ktorý sa pôvodne vyučil za inštalatéra, neprezradil. Verí, že jeho štúdio bude fungovať dovtedy, kým ho niekto neobjaví a neukradne mu veci. Uvedomuje si, že ide o čiernu stavbu a je vopred stotožnený s tým, že ho raz môžu úrady vyzvať, aby svoju kanceláriu vypratal.

Dizajnér tvrdí, že od detstva túžil po akejsi skrýši v lese, v ktorej sa cíti bezpečne a zároveň pozoruje svet naokolo. „Nie je to idylická chata na dovolenku niekde v lese, ale útočisko v našom prostredí,“ povedal. Keď pracuje a zároveň ostáva pred svetom skrytý, má príležitosť pozorovať prechádzajúce autá a vlaky, čo ho upokojuje.

Zdroj: Jose Manuel Pedrajas