Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Autor detektívok bol po desaťročiach usvedčený z vrážd

Autor detektívok bol po desaťročiach usvedčený z vrážd

21. august 2017 - Liou Jong-piao sa stal v Číne pred niekoľkými rokmi známym spisovateľom krimi. Najznámejší román sa volá Tajomstvo viny. Ide o tajomný príbeh ženy, ktorá sa dopustila série chladnokrvných vrážd, no napriek tomu ju polícia nikdy neodhalila. Minulý týždeň polícia spisovateľa zatkla v súvislosti s reálnymi vraždami, ktoré mal spáchať pred vyše dvadsiatimi rokmi. „Už dlho na vás čakám,“ mal povedať autor kriminálok policajtom. Polícia ho zatkla za údajne štyri vraždy, ktoré spáchal s komplicom v jednom penzióne v noci roku 1995.

Polícia verí, že Liou bol jedným z dvoch mužov, ktorí sa zúčastnili lúpeže, ktorá sa skončila tragicky. Aby zakryli stopy, vrahovia zavraždili aj pár, ktorý spravoval penzión a ich 13-ročného vnuka. Spisovateľ 22 rokov unikal pred spravodlivosťou a polícia jeho identitu odhalila až na základe DNA. „Žil som 20 rokov v strachu. Vedel som, že tento deň raz príde. Konečne sa môžem zbaviť trápenia, ktoré ma tak ťažilo,“ povedal spisovateľ v liste manželke.

Podobný príbeh má za sebou aj holandský spisovateľ Richard Klinkhamer. V roku 1991 jeho manželka bez stopy zmizla. Polícia považovala spisovateľa za hlavného podozrivého, ale nenašla voči nemu žiadne dôkazy. R. Klinkhamer žil v dome ešte niekoľko rokov po tom, ako žena zmizla, kde pracoval na niekoľkých knihách a opíjal sa. Raz poslal vydavateľovi náčrt knihy, kde opísal sedem možných spôsobov, ako potenciálne zabil nezvestnú ženu Hannelore. Vydavateľ knihu odmietol. Telo jeho manželky našli až po šiestich rokoch, keď spisovateľ dom predal inej rodine a noví majitelia rozkopali betónové základy starej kôlne, kde našli telo nezvestnej manželky.

Zdroj: flickr.com / Jan Tik | cc