Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nebuďte sami. Osamelosť spôsobuje zdravotné problémy

Nebuďte sami. Osamelosť spôsobuje zdravotné problémy

10. august 2017 - Vedci z univerzity v americkom Utahu sa pozreli na celkom 218 štúdií týkajúcich sa dôsledkov sociálnej izolácie a osamelosti na zdravie štyroch miliónov ľudí. Prišli na to, že osamelí ľudia vykazujú až o polovicu vyššie riziko predčasného úmrtia oproti tým, ktorí udržiavajú čulý kontakt s ľuďmi.

Obezita je oproti osamelosti menej riziková, pravdepodobnosť úmrtia sa u nej totiž zvyšuje „len“ o 30 percent hlavne u ľudí nad 70 rokov. Hoci je osamelosť často pripisovaná práve starším ľuďom, nedávna štúdia charitatívnej organizácie Mental Health Foundation ukázala, že rovnakým problémom čoraz častejšie čelí aj mládež vo veku 18 až 34 rokov. Vedci preto tvrdia, že problému by sa mali venovať aj školy a lekári.

Niektorí vedci však tvrdia, že smrteľné príčiny (hlavne sa ich týka mŕtvica alebo kardiovaskulárne ochorenia) u osamelých ľudí môžu byť výsledkom toho, že choroba u daného človeka z jeho okolia málokto zaznamenal alebo ho dostatočne nik nevaroval. V Británii prebieha od roku 2011 kampaň, ktorej cieľom je zabrániť tomu, aby ľudia žili izolovane. V kampani sa tvrdí, že len 17 percent seniorov vídava svoju rodinu alebo priateľov menej než raz za týždeň a jeden z desiatich penzistov svoju rodinu vidí len raz do mesiaca. Spoločnosť im robí najčastejšie televízia. Byť sám je niekedy prospešné, ale dlhodobá osamelosť je vážnym problémom, ktorá narúša duševnú pohodu.

Zdroj: flickr.com / Stephen Brace | cc