Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Firmy umierajú oveľa rýchlejšie ako kedysi, tvrdí štúdia

Firmy umierajú oveľa rýchlejšie ako kedysi, tvrdí štúdia

13. júl 2018 - Tvrdí sa, že 80 percent firiem, ktoré existovali pred rokom 1980, už zanikli. Ďalších 17 percent zanikne pravdepodobne do piatich rokov. Ekonóm Vijay Govindarajan počul tento názor tak často, že sa nakoniec rozhodol podrobiť ho testu. Analýz, ktoré sa zameriavali na životaschopnosť firiem, už bolo realizovaných niekoľko, ale V. Govindarajan do výskumu zahrnul dáta týkajúce sa celkovo 29 688 firiem, ktoré sú alebo boli obchodované na americkom trhu medzi rokmi 1960 až 2009.

Podľa portálu Patria.cz zistil, že priemerná životnosť firiem skutočne klesá. Firmy, ktoré prišli na trh pred rokom 1970, mali 92-percentnú pravdepodobnosť prežitia v nasledujúcich piatich rokoch. Avšak firmy, ktoré existovali medzi rokmi 2000 až 2009, už mali túto šancu len 63 percent.

Dôvod nie je komplikované nájsť. Biznis model nových spoločností je často postavený na netradičných a nových službách. Táto výhoda má aj svoju tienistú stránku: moderný štýl podnikania znamená, že ak firma nie je schopná neustále inovovať, rýchlo končí. Prípadne ju veľmi rýchlo vedia okopírovať konkurenčné firmy, v lepšom prípade dôjde k akvizícii. Dôvodom je aj to, že ju neťažia vysoké výdavky na infraštruktúru, továrne a dodávateľskej siete.

Zdroj: flickr.com / Remko van Dokkum | cc