Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Holandsku otvorili najväčšie parkovisko pre bicykle na svete

V Holandsku otvorili najväčšie parkovisko pre bicykle na svete

9. august 2017 - Holandské mesto Utrecht otvorilo prvú časť najväčšieho podzemného parkoviska pre bicykle na svete. Parkovisko sa nachádza vedľa hlavnej železničnej stanice a od stredy je tam priestor na parkovanie pre 6-tisíc bicyklov. Ďalších 1 500 miest pre bicykle pribudne ešte do októbra tohto roku a keď sa dokončí aj druhá fáza výstavby podzemného parkoviska v priebehu roka 2018, celkovo sa tam zmestí až 12 500 bicyklov.

Utrechtská mestská rada tvrdí, že po dokončení projektu mesto bude mať najväčšie podzemné parkovisko na bicykle na svete. Rekord v súčasnosti patrí Tokiu, kde existuje podzemné parkovisko pre 9 400 bicyklov.

Holandsko je povestné svojou bicyklovou kultúrou a podobne ako Utrecht sa aj iné mestá snažia vyjsť v ústrety prívržencom ekologickej dopravy, hlavne v okolí železničných staníc. Na hlavnú železničnú stanicu prichádza až 40 percent cestujúcich na dvoch kolesách.

Holandsko je s Dánskom mekkou bicyklov. V krajine je evidovaných 22,5 milióna bicyklov na 17,1 milióna obyvateľov. Pomer 1,3 bicykla na jedného obyvateľa neprekonala žiadna krajina na svete – Dánsko má podiel 0,8. Bikeri sa ale sťažujú na nedostatok parkovacích miest a preťaženie cyklistických ciest kvôli obrovskému počtu bicyklov predovšetkým v rannej špičke do práce. Nedávny príliv elektrických bicyklov spôsobil, že cyklocesty sa ešte viac preplnili.

Zdroj: flickr.com / Julio Greff | cc