Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ak muži jedia veľa cukru, sú depresívnejší

Ak muži jedia veľa cukru, sú depresívnejší

7. august 2017 - Vedci z University College London na vzorke 5-tisíc mužov a 2-tisíc žien sa snažili v štúdii rozpoznať, či existuje nejaká spojitosť medzi stravou, ktorú konzumujeme, a mentálnymi problémami.

Našli silnú súvislosť medzi vysokou spotrebou cukru a depresiou u mužov. Tí muži, ktorí konzumovali cukor najviac (teda viac ako 67 gramov denne), mali o 23 percent vyššiu pravdepodobnosť, že trpia mentálnou poruchou ako muži, ktorí mali spotrebu cukru menšiu ako 39,5 gramu. Vedci sa teraz pokúšajú zistiť, čo je príčinou: či depresie vedú muža k väčšej konzumácii cukru, alebo či cukor spôsobuje depresie.

„Jedlá s vysokým množstvom cukru majú množstvo vplyvov na naše zdravie a naša štúdia ukazuje, že by mohlo existovať aj prepojenie medzi konzumáciou cukru a zmenami duševných stavov - najmä medzi mužmi,“ cituje spoluautorku štúdie Anika Knüppelová portál ČT 24. Samozrejme, že okrem cukru existuje množstvo faktorov, ktoré majú u mužov vplyv na zmenu nálady. Nečakané ale je, že autori práce nenašli žiadnu súvislosť medzi množstvom skonzumovaného cukru a depresiami u žien a sľubujú ďalší výskum, ktorý by to mal objasniť.

Zdroj: flickr.com / Geekr | cc