Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Húlenie trávy zhoršuje výsledky študentov v škole, tvrdí štúdia

Húlenie trávy zhoršuje výsledky študentov v škole, tvrdí štúdia

4. august 2017 - Študenti, ktorí fajčia marihuanu, majú v priemere horší priemer známok a častejšie prepadávajú zo skúšok. Tvrdí to najnovšia štúdia holandských vedcov, do ktorej zahrnuli výsledky štyroch tisíc študentov.

Výskum vytvoril sám život. Autori štúdie dáta zbierali v holandskom meste Maastricht neďaleko Nemecka, Francúzska a Belgicka. Mesto bolo dlhé roky centrom drogovej turistiky. Lenže politici v roku 2011 zakázali obyvateľom okolitých krajín (vrátane zahraničných študentov) kupovať si rekreačné drogy v coffee shopoch. To ponúklo vedcom z Maastrichtskej univerzity jedinečnú príležitosť otestovať, čo taká zmena sa študentmi urobí: zahraniční študenti totiž zo dňa na deň prišli o možnosť legálne sa dostať k marihuane, zatiaľ čo tí holandskí mohli vo fajčení trávy pokračovať.

Zo štúdie vyplýva, že u študentov, ktorí prišli o legálny prísun marihuany, došlo k rýchlemu zlepšeniu prospechu v škole. Ich známky sa zlepšili priemerne o päť percent. Najviac z tejto zmeny profitovali najhorší študenti. Autori si uvedomujú, že študenti, ktorí prišli o možnosť si legálne kúpiť trávu, s jej fajčením neprestali, ale aj mierne obmedzenie im stačilo, aby si zlepšili výsledky v škole. Štúdia nie je síce ideálna, ale je jedinečná v tom, že porovnala rovnakú vekovú skupinu v rovnakej oblasti.

Zdroj: flickr.com / Alfredo Gayou | cc