Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Vo Švajčiarsku otvorili najdlhší visutý most na svete

Vo Švajčiarsku otvorili najdlhší visutý most na svete

3. august 2017 - Ak chcete tip počas dovolenky na výlet, jeden tu pre vás máme. V Alpách na juhu Švajčiarska otvorili najdlhší visutý most pre peších turistov na svete. Unikátna konštrukcia turistom umožňuje prejsť znovu po takzvanom Európskom chodníku medzi obcami Grächen a Zermatt v kantóne Wallis, ktorého časť pred rokmi zničili padajúce kusy skál. Nový most je dlhý úctyhodných 494 metrov a visí vo výške 85 metrov. Predtým na tomto mieste padajúce kamene zničili 250 metrov dlhý visutý most, ktorý sa vznášal vo výške 25 metrov nad zemou. Nový most by mal znova oživiť turistický ruch.

Na stavbu mosta sa zložilo päť okolitých obcí a miestne turistické agentúry. Vybrané peniaze ale na realizáciu projektu nestačili. Potrebnú sumu 730-tisíc frankov sa nakoniec podarilo získať pomocou podnikateľa, ktorý pochádza z miestneho regiónu. Na visutý most prispel 100-tisíc frankov. Most z oceľových lán a mreží z ľahkého kovu váži okolo 58 ton. Široký je 65 centimetrov. Špeciálne hydraulické zariadenia, ktorá si chce konštrukčná firma nechať patentovať, sa starajú o to, aby sa pri prechode most príliš nekýval.

Tridsaťpäť kilometrov dlhý Európsky chodník, ktorého súčasťou je nový most, možno prejsť v priebehu dvoch dní. Ponúka okrem iného pohľady na ikonickú švajčiarsku horu Matterhorn.

Zdroj: zermatt.ch