Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Za dovolenky počas školského roka v Nemecku platia rodiny mastné pokuty

Za dovolenky počas školského roka v Nemecku platia rodiny mastné pokuty

1. august 2017 - Ísť na dovolenku v júni alebo až v septembri či októbri, keď sú letenky dostupnejšie a na cestách menej áut, je pre mnohé rodiny rozumná voľba. Problém ale nastáva, keď je potrebné deti uvoľniť z hodín v škole.

Denník Die Zeit upozorňuje, že v Nemecku pribúda počet pokút, ktoré musia rodičia zaplatiť za neodôvodnené alebo vymyslené ospravedlnenky. Napríklad v Bavorsku môže rodič ospravedlniť absenciu dieťaťa z vyučovania len z vážneho dôvodu – príkladom je choroba alebo pohreb. V opačnom prípade mu hrozí mastná pokuta 500 až 1 000 eur.

Takéto prípady v Nemecku zisťuje polícia priamo na letisku. Pokiaľ rodičia s deťmi letia mimo schengenského priestoru napríklad do Thajska či na Bali, polícia sa pred odletom rodičov spýta, aký vážny dôvod majú, že uvoľnili svoje dieťa zo školy. Len na letisku Norimberg zaplatilo pokutu tento rok najmenej 220 rodín s deťmi. V Mníchove polícia evidovala pred troma rokmi 1962 prípadov.

Vlani to už bolo 2375 rodín. Nemecké úrady tvrdia, že rodičom sú lacné letenky mimo prázdnin nanič, pretože na pokute prerobia. Úrady pokuty vysvetľujú aj tým, že pre žiakov nie je dôležité len sedenie v laviciach, ale aj slávnostné ukončenie alebo začatie roka a výlety so spolužiakmi, na ktorých sa kvôli skorým dovolenkám niektorí žiaci nezúčastňujú.

Zdroj: flickr.com / vazovsky | cc