Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Lietanie je momentálne najbezpečnejšie v histórii

Lietanie je momentálne najbezpečnejšie v histórii

12. júl 2017 – Strach z cestovania v lietadle je (aspoň) tento rok neopodstatnený. Podľa štatistík nemeckého centra pre leteckú bezpečnosť (JACDEC) je lietanie momentálne najbezpečnejšie v histórii. V prvej polovici tohto roka zomrelo pri leteckých nehodách celkovo len 16 ľudí. K úmrtiam došlo pri nákladných, cvičných alebo súkromných letoch.

Dovolenkárov však zaujíma oveľa viac to, či na linkových letoch nezahynul ani jeden človek, čo sa v histórii zbierania dát ešte nestalo. „Za posledných desať rokov pritom zomrelo počas civilnej leteckej prevádzky v prvom polroku v priemere 286 ľudí,“ povedal zakladateľ nemeckého centra Jan-Arwed Richter. Ešte vlani za prvý polrok na palubách civilných lietadiel zomrelo 175 osôb. JACDEC vo svojej správe označilo tohtoročné údaje za „senzačne nízke“.

Centrum sleduje bezpečnosť leteckej dopravy od svojho vzniku v roku 1989. Do štatistiky započítava len nehody civilných lietadiel, ktoré majú kapacitu aspoň 19 ľudí alebo vážia viac než 5,7 tony. Mimo štatistík sú stroje, ktoré patria armáde.

Zdroj: SITA / AP