Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Americký štát ako prvý zaviedol daň z bicyklov

Americký štát ako prvý zaviedol daň z bicyklov

10. júl 2017 – Americký štát Oregon na západe USA sa vymyká priemeru. Bežní Američania sú závislí od áut, ale v Oregone popularitu získali predovšetkým bicykle. Len v meste Portland jazdí bicyklom do práce 17-tisíc ľudí a bicykel používa vyše sedem percent obyvateľov štátu, čo je na americké pomery skvelé číslo. Dôvodom je rozsiahla sieť cyklochodníkov a vlastných pruhov na cestách.

Lenže politici sa rozhodli, že tento stav treba využiť pre štátnu kasu. Ako prvý štát v USA tak schválili daň z bicyklov. Každý, kto si kúpi bicykel drahší ako 200 dolárov, zaplatí fixnú daň vo výške 15 dolárov. Pôvodne sa pritom počítalo s daňou vo výške štyroch až piatich percent. Oregon by tak mal ročne navýšiť príjmy o 1,2 milióna dolárov. Daňou sa bude financovať takzvaný Connect Oregon program, ktorý podporuje programy zmiešanej dopravy. Férovo ale treba uznať, že Oregon patrí medzi štyri štáty USA, kde sa neplatí daň z predaja (sales tax), ktorá je všade bežná.

„Vlastníci bicyklov by mali prispievať do systému bez ohľadu na skutočnosť, že väčšina z nich vlastní aj auto,“ povedal senátor Lee Beyer, ktorý pomohol s návrhom zákona.

„Blahoželáme Oregonu k absurdnej dani z bicykla, ktorá nemá zrejmý cieľ v dopravy okrem toho, že bude tlmiť dopyt po nových bicykloch,“ povedala aktivistka Angie Schmittová pre portál Streetsblog. Editor portálu Bike Portland Jonathan Maus tvrdí, že zákon „zdaňuje najzdravšiu, najlacnejšiu, ekologicky najpriateľskejšiu, najefektívnejšiu a ekonomicky najudržateľnejšiu dopravu, ktorú vôbec ľudia vytvorili.“

Zákon ale politici šalamúnsky obhajujú tým, že každý, kto používa cesty (bez ohľadu na to, či má auto), by mal platiť daň, pretože cesty fyzicky používa. Aktivisti ale tvrdia, že je obrovský rozdiel medzi tým, či po ceste prejde ťažký nákladiak alebo bicykel, ktorý, práve naopak, kvalitu ciest šetrí.

Zdroj: flickr.com / Loren Kerns | cc