Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ihly už nebudú potrebné. Vakcíny sa dajú aplikovať náplasťami

Ihly už nebudú potrebné. Vakcíny sa dajú aplikovať náplasťami

7. júl 2017 - Injekcia pri očkovaní je bolestivá záležitosť, pri ktorej plačú deti a dospelí odvracajú zrak. Tomu všetkému by mohol byť čoskoro koniec. Vedci z Emory University v Atlante predstavili špeciálnu náplasť, ktorá nahradí klasickú ihlu.

Vychytávka je veľmi podobná klasickej náplasti, ktorú si dávame napríklad na rozbité koleno. Namiesto zmäkčeného sterilného vankúšika má ale mriežku s mikroihlami. Tie dokážu preniknúť cez kožu a dostať vakcínu do tela. Na rozdiel od klasických ihiel ide ale o bezbolestnú záležitosť.

Náplasť musí zostať prilepená na koži približne 20 minút. Podľa testov, ktoré vedci uskutočnili na stovke dobrovoľníkov, sa napríklad vakcína proti chrípke bezpečne uvoľnila do tela. Jediným vedľajším efektom bolo občasné začervenanie kože a svrbenie. Okrem príjemnejšej aplikácie je výhodou aj ľahšie skladovanie. Klasické vakcíny sa totiž musia uchovávať v chlade. Očkovacím náplastiam ale nevadí izbová teplota. To by mohlo zjednodušiť distribúciou vakcín napríklad v rozvojových krajinách.

Zdroj: The Georgia Institute of Technology