Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Heslá sa dajú ukradnúť priamo z mozgu. Vedci ukázali ako

Heslá sa dajú ukradnúť priamo z mozgu. Vedci ukázali ako

6. júl 2017 - Vedci z University of Alabama dokázali, že sú schopní čítať PIN kódy a iné heslá priamo z ľudského mozgu. Podarilo sa im to na základe testovania prenosného elektroencefalogramu (EEG), čo je diagnostická metóda používaná na záznam elektrickej aktivity mozgu.

Takzvaný EEG headset je čoraz populárnejšia pomôcka hráčov počítačových hier, ktorí prostredníctvom mozgovej aktivity dokážu ovládať v hre postavy. Lenže tieto vychytávky sa môžu stať pri dlhodobejšom nosení bezpečnostným rizikom a hackeri tak môžu odhaliť vaše PIN kódy alebo heslá, upozorňujú vedci.

Vedci testovali celkovo dvanásť ľudí, čo objektívne nie je reprezentatívna vzorka, ale predsa. S headsetom EEG mali písať na počítači náhodné PIN kódy zložené iba z čísel a rôzne heslá. Stačilo, keď dobrovoľník napísal ľubovoľných prvých 200 znakov zložených z písmen alebo čísel a algoritmus už vedel predvídať ďalšie, ktoré mal dobrovoľník na mysli. PIN bol schopný algoritmus odhadnúť s úspešnosťou 43,4 percenta a šesťmiestny číselný kód sa nemýlil v 37,3 percentách.

Technológie idú vpred veľkými krokmi a preto je možné, že podobné algoritmy na čítanie našich myšlienok sa budú zdokonaľovať. Takéto úmysly nedávno predstavila aj sociálna sieť Facebook, ktorá zamestnáva 60-členný vývojársky tím v projekte Silent Speech. Ten pracuje na nových spôsoboch komunikácie s počítačmi. Chce vytvoriť špeciálnu čelenku, v mysli nadiktujete správu a počítač ju odošle bez toho, aby ste museli prsty položiť na klávesnicu.

Zdroj: http://collthings.co.uk